SchoolParrot

Montessoriskolan i Bjärred

GrundskolaBjärred
Dela din upplevelse

Hur skulle du betygsätta Montessoriskolan i Bjärred?

Tryck på en stjärna för att börja — ditt omdöme är anonymt och tar ungefär 4 minuter.

Välj betyg
Skriv omdöme

Omdömen

3.7

Baserat på 5 omdömen och 45 svar

School Parrot Premium

Lås upp allt innehåll – endast tillgängligt på SchoolParrot

1 månad
29 kr
Första månaden. Sedan 49 kr/mån
Mest prisvärd
1 år
199 kr
Första året. Sedan 399 kr/år

För skolor och skolpersonal

Arbetar du som rektor eller personal inom skola? Ta kontroll över din SchoolParrot profil. Till SchoolParrot för skolor

  • Före detta elev
    4.0
    15 juli 2021

    Bra skola, dålig rektor

    Jag personligen var nöjd med skolan. Lärarna var super bra och jag lärde mig mycket. Alla lärare och personal på skolan är stöttande och roliga. Det enda problemet med skolan är rektorn. Har sett flertal tjejer utsättas för sexuella trakasserier där rektorn har informerats om händelserna, dock inga åtgärder tagna. Detsamma har hänt med rasistiska uttalanden. Rektorn har informerats men inget har hänt och inga ursäkter har sagts. Förutom det är skolan utmärkt och jag rekommenderar den varmt fastän rektorns syn på olika händelser.

  • Före detta elev
    5.0
    15 juli 2021

    Jättebra skola!!

    Som före detta elev kan jag definitivt rekommendera skolan. Lärarna är otroligt bra och kunniga. Skolan är väldigt trygg och trivsam. Jag lärde mig jättemycket under min tid på monte. Gemenskapen och sammanhållningen i klasserna och på skolan är bra!! Jag upplever även att man fått väldigt bra hjälp av lärarna studiemässigt. Lärarna bryr sig verkligen om alla elvers välmående vilket är viktigt och bra!! Dock är rektorn mindre bra på att åtgärda problem när de väl uppstått. Sexuella trakasserier samt rasistiska uttalanden har inte gjorts nånting åt vilket är ett minus. Montesorri Bjärred är en skola med hög prestige för dig som gillar utmaningar i dina studier.

  • Före detta elev
    1.0
    15 juni 2021

    Dålig skola

    Favorisering, svårt att få bra betyg.

  • Elev
    4.0
    21 december 2019

    Bra skola

    Väldigt bra skola. Men vissa lärare suget medan det finns andra toppenlärare. Skolmaten är dålig. Det är också väldigt induviduell undervisning

  • Före detta elev
    3.0
    15 december 2019

    Helt okej

    Skolan är bra och man lär sig att ta ansvar. Många lärare är bra samt är det en liten skola. Men många lärare i högstadiet har en konstig syn på betygsättning och det är väldigt mycket favorisering. Har även lärare som sänker betyg utan vidare anledning och vissa har väldigt mycket emot barn med bokstavskombinationer och vägrar höja betyg pga av det. Mina betyg i prencip alla ämnen blev mycket bättre på gymnasiet och har fått föredetta texter som skrevs på skolan betygsatta av lärare på andra skolor och har då fått reda på det ska vara högre betyg egentligen. Skulle inte rekommendera att du flyttar barn till den här skolan om du inte klarar av stora utmaningar och kan säga ifrån när nåt är fel. Du tar allt ansvar själv och måste kunna planera