Sätraskolan
Hur skulle du betygsätta Sätraskolan?
Tryck på en stjärna för att börja — ditt omdöme är anonymt och tar ungefär 4 minuter.
Omdömen
Baserat på 20 omdömen och 171 svar
Lås upp allt innehåll
Endast tillgängligt på SchoolParrot
- Alla omdömen upplåsta
- Detaljerad betygsfördelning
- Helt annonsfritt
För skolor och skolpersonal
Arbetar du som rektor eller personal inom skola? Ta kontroll över din SchoolParrot profil.
Till SchoolParrot för skolor- Elev2.021 juni 2026
Har inga ord
Roliga elever men väldigt hårt klimat och för det mesta skitlärare som inte bryr sig om ungdomarna och som kan vara rent av taskiga. Mestadels tråkig undervisning och många klarar inte målen, och skolan undrar varför. Hur löser de dem problemen? Den frågan har de nog aldrig kommit på ett vettigt svar på. En bra sak är att skolan är väldigt ren, så tack för bra anlitade städare. Resten kan ni lika gärna slänga.
PremiuminnehållLås upp för att läsa hela omdömetDet här omdömet är en del av SchoolParrot Premium. Uppgradera för att läsa det och alla andra låsta omdömen för den här skolan.
- Förälder / Vårdnadshavare1.020 augusti 2025
Varning!
En fruktansvärd skola! Min dotter blev utsatt för mobbning i ett helt år och ingen gjorde något. Lärarna vände bort blicken och rektorn tog inget ansvar. Barnen lämnas utan stöd och miljön är helt otrygg. Sätraskolan är den värsta skola vi någonsin varit med om – jag varnar alla föräldrar: välj inte denna plats för era barn!
PremiuminnehållLås upp för att läsa hela omdömetDet här omdömet är en del av SchoolParrot Premium. Uppgradera för att läsa det och alla andra låsta omdömen för den här skolan.
- Före detta elev1.04 mars 2025
Extremt speciell skola
Den här skolan är rena skämtet. Jag gick där från årskurs två till sex och allt skolan bidrog med var en tappad livslust. Hantering av mobbning är inget som skolan brytt sig om att ens öppna en bok om. Eken var fantastiskt men för varje dag som gick av mellanstadiet undrade man om man var med i ett socialt experiment för att långsamt mörda små barn. Vissa lärare var extremt speciella och vissa yttrade sig till och med rasistiskt och homofobiskt. Eleverna var ännu värre. Jag kände EN person i sko...
PremiuminnehållLås upp för att läsa hela omdömetDet här omdömet är en del av SchoolParrot Premium. Uppgradera för att läsa det och alla andra låsta omdömen för den här skolan.
- Förälder / Vårdnadshavare5.024 september 2024
Sätraskolan är en skola att längta till, precis som deras slogan säger
Våra två barn går i Sätraskolan och vi är jättenöjda. Barnen trivs och lärare/mentorer är superbra. Rektor Margareta är underbar och helt fantastisk. Är det något stök tar lärarna hand om det fort upplever vi det som och de försöker alltid göra dagarna så bra som möjligt för alla. Bra mat som lagas på plats. En mycket bra skola helt enkelt.
- Före detta elev5.013 juli 2024
Daddy-M
Mika var en hel pappa så det var värt mina år där?
PremiuminnehållLås upp för att läsa hela omdömetDet här omdömet är en del av SchoolParrot Premium. Uppgradera för att läsa det och alla andra låsta omdömen för den här skolan.
- Förälder / Vårdnadshavare4.015 april 2024
relommenderar
Har barn på både låg- och mellanstadiet och är nöjda överlag. Mycket engagerade lärare som jobbar mycket med studiero, små klasser (cirka 20 barn i varje klass), skolmat som barnen är nöjda med. Fina rutiner kring att behålla studiero (ex bestämda tider när det arbetas tyst i klassrummet, bestämda platser i matsalen, fem minuter när alla äter under tystnad varje lunch). Jag uppfattar att mina barn är stimulerade och lär sig en del. Imponerad över arbetet med läsande och skrivande i svenska. Dock verkar det vara stökigt i korridorerna ibland (ffa vissa årskurser?) samt viss mobbning bland tjejerna (på sociala medier?)?
- Elev1.022 maj 2023
BÖRJA INTE I SÄTRA SKOLAN....
jag gick i Sätra skolan den e den sämsta skolan de är rasister biträdande rektorn har sagt n-ortet till barn. sen säger dem att en väst är en jacka alla 8or 9or röker cigg vaper och tar droger. Rektorn e större än hela byggnaden och det är hela tiden bråk läraren skickar ut en utan nån anledning alla skolkar man behöver inte lämna in mobilen de e därför folk skolkar skolan gör så man inte mår bra. Skolan gjorde så jag fick självskadebeteende och jag fick ångest och grät till söms jag rekommenderar om du tänker att ansöka in ditt barn ditt så tänk om de e inte en bra skola de finns mycket bättre skolor t.ex. bredängskolan, slettgård eller nån i vårberg snälla börja inte de avstängde mig för Ingen anledning
- Förälder / Vårdnadshavare5.01 december 2022
Nöjd med både låg- och mellanstadiet
Mycket bra erfarenhet av mellanstadiet (4:an). Endast 20 barn i varje klass. Bra, kunniga lärare som lyssnar till barnen såväl som föräldrarna. Lyhörd rektor. Bra tempo i undervisningen. Mitt barn lär sig mycket i skolan, pratar ofta om det han lärt sig, läser mycket hemma pga läsutmaning och trivs generellt bra med vänner. Klubben (som fritids) är också roligt med pingisbord, biljardbord, sportssaktiviteter i gympasal och personal som barnet tycker om. Fortsatt nöjd med lågstadiet för det and...
PremiuminnehållLås upp för att läsa hela omdömetDet här omdömet är en del av SchoolParrot Premium. Uppgradera för att läsa det och alla andra låsta omdömen för den här skolan.
- Förälder / Vårdnadshavare1.030 november 2022
Undvik mellan- och högstadiet!
Omdömet gäller mellanstadiet. Lågstadiet var toppen (Eken), men vi valde annan skola efter 4:e klass då det började bli riktigt stökigt. Våra barn trivdes inte, det var bl.a. mycket mobbning och dåligt med arbetsro, tyvärr.
- Förälder / Vårdnadshavare2.029 november 2022
Bra fram till fjärde klass…
Skolan är en vanlig förortsskola med allt vad det innebär. Vissa pedagoger är bättre än andra. Lågstadiet var bra (Eken är bäst) men från 4:an och uppåt är det katastrof. Dålig arbetsmiljö med sämsta ventilationen, trötta lärare som snackar skit om vissa elever när de har samtal med vårdnadshavare!! Stökigt i klassrummen, lärare som endast lyssnar på alla ”duktiga” flickor medan killarna blir systematiskt anklagade för att vara stökiga… suck. Mycket mobbning, särskilt bland tjejerna. Svårt för barnen att passa in om man inte pratar och beter sig på ett visst sätt. Positivt: maten är god, skolgården erbjuder roliga aktiviteter.