VRG-Djursholm prioriterar sitt eget rykte framför elevernas framtid!
Jag tog studenten från skolan i somras och har sedan dess reflekterat lite över min gymnasietid på VRG-Djursholm. Det jag kom fram till var att skolan mest bryr sig om sitt eget rykte och prioriterar inte elevernas utveckling och framtid!
Själva skolan i sig är inte särskilt dålig då det finns många engagerade lärare i olika ämnen som håller en hög standard på undervisningen. När dessa lärare sedan ska sätta betyg sätter de rättvisa betyg men kan i vissa fall vara lite stränga med betygssättningen. Lärarna som är lite stränga med betygsättningen och är mer seriösa blir de lärarna som efter betygsättningen får alltför mycket kritik (på grund av att de anses sätta för låga betyg). Sedan finns det lärare som sätter höga betyg, som inte många klagar på, som på ett eller annat sätt inte är helt professionella eller inte passar som lärare. En lärare på skolan är väldigt introvert och verkar innerst inne tycka det är jobbigt att prata med elever, en annan lärare i ett av naturämnena uppvisar psykopatiska karaktärsdrag, och en annan lärare i ett annat naturämne är på riktigt opedagogisk men är samtidigt övertygad om att hen är en fantastisk lärare. Nivån på lärare varierar alltså ganska stort och lägsta standarden är ganska låg.
Det stora problemet som finns med skolan är att rektorn och skolledningen som vi fick på tredje året helt och hållet verkade strunta i elevers och föräldrars åsikter om skolan samtidigt som de arbetade på att göra så att skolan fick ett bättre rykte (Den tidigare rektorn brydde sig ändå om synpunkter på skolan). Ett tydligt bevis på detta var att elevrådet bara fick ske en gång per termin (det man drar för slutsats av det är att rektorn skiter i elevernas åsikter men behöver ha ett elevråd bara för att skolan ska se bra ut och få ett gott rykte).
Det är fräckt att man påstår att VRGD är en bra skola som ger ” varje enskild elev de bästa förutsättningarna för att lyckas med sina studier och förberedas för att i framtiden framgångsrikt kunna ta sig an såväl universitetsstudier som ett utmanande och föränderligt arbetsliv” (från VRG-Djursholms hemsida) när det tydligt inte är sant. Utan högpresterande elever skulle inte VRG-Djursholm få så bra resultat och jag är helt övertygad om att eleverna i min klass och parallellklass skulle lära sig mer, få bättre studieresultat och framförallt skulle många få bättre betyg på ett annat gymnasium.
Anledningen till det är att lärarna jämför omedvetet eleverna i klassen när de sätter betyg samt att många av lärarna vill att det ska vara ”svårt att få ett A eller ett B”. De åren som det blir ett högt intag (mitt år blev det 297,5 i antagningsgräns) blir det därför svårare för elever att få bra betyg än när det är lägre antagningsgräns. (Snittet på Edina för naturlinjen har legat ganska konstant kring 17 i slutbetyg utan meritpoäng tillagda oavsett antagning). Många av lärarna tänker heller inte på elevernas framtid och undervisar inte på en tillräcklig nivå för att eleverna ska bli så bra som möjligt. Man kan givetvis nå A eller B men då krävs det att man blir en av de bättre i sin klass samt att man lär sig kurserna på egen hand (och absolut inte förlitar sig på de dåliga kursböckerna eller på lärarens undervisning).
Det som är konstigt med VRGD är att skolan är ganska bra och själva eleverna är helt normala och ambitiösa men skolan verkar vägra att vilja förbättra sig eftersom skolan inte lyssnar på några synpunkter på hur man skulle kunna förbättra skolan. Resultatet av detta är att det blir som en sektliknande miljö där elever och föräldrar övertygas om att tro att skolan är bättre än vad den egentligen är eftersom man ofrivilligt hör genom hela gymnasietiden att VRG-Djusholm är en bra skola som förbereder eleverna väl för vidare studier och liknande saker samtidigt som man döljer eventuella brister.
I den sektliknande miljön vågar ingen heller kritisera skolan samt att ingen vågar lära sig på riktigt, dvs att man lär sig av sina misslyckanden, eftersom nästan ingen lärare betygsätter vad eleverna kan i slutet av kursen utan kollar mest på provresultaten (och ibland vet man inte vad de kollar på utan betyget kan helt random bli mycket bättre eller mycket sämre än förväntat).
Ni som börjar på skolan bör veta att de flesta elever inte kommer vara helt förberedda för högskolestudier efter VRGD eftersom i vissa ämnen är undervisningen för dålig. Jag vill också säga att ni förmodligen kommer att trivas bland eleverna (kan dock ej garantera detta) och dessutom rikta tacksamhet till alla fina kompisar som jag tillbringade tiden med på en helt okej gymnasieskola. Innan jag avslutar min recension vill jag önska alla som går på skolan eller kommer att gå på skolan i framtiden, att lycka till i studierna!
Ångrar jättemycket att vi inte valt en annan skola. Lärarna bryr sig inte om elevernas framtid, de är OTROLIGT snåla med betygen men tyvärr är betygen avgörande för att söka till universitet. Vid frågan om dåliga betyg får man ingen tydlig svar, till exempel A eller B på alla prov men sen C som slutbetyg för kursen?!! Istället för en förklaring kommer en kommentar om att du får höja de sen på Komvux. Det ska inte vara så. Vid klagomål från elever eller föräldrar görs ingenting, varken av rektorn eller läraren. Halva klassen fick till exempel E i historia, elever gick vidare till rektorn, det hjälpte inte. En av mina dotterns vänner grät på avslutningen och sade till en av lärarna att hon har förstört hennes liv med hennes elaka betygsättning. Snälla sätt era barn i en annan skola!
Ja vad ska man börja. Jag gick här bara i ett år men jag slutade pga flera anledningar. Lärarna är väldigt stränga med betygen och hjälper inte dig att utvecklas. Vissa lärare är bra men andra kan verkligen inte lära ut och förväntar sig att du redan ska kunna saker och ting. Elevkåren är inte särskilt bra. Jag trivdes personligen inte alls med blockschema. Väldigt svårt att få kompisar om man inte bor i Djursholm eller Danderyd. Det är väldigt trånga lokaler och små klassrum. Men om du tror att du är någon som skulle gilla block schema och trivs i en väldigt högpresterande miljö, så kan jag rekommendera. Men annars inte.
GÅ INTE HÄR OM NI INTE VILL PÅ DÅLIGT! Dåliga lärare, sämst ledning med rektor och biträdande rektor som inte lyssnar på eleverna. Överflödigt provschema med omöjliga frågor. Kursböckerna som man kan tycka ska lära en det som behövs räcker knappt för att få godkänt. GÅ INTE VRG DJURSHOLM!
Jag kom in i VRG djursholm och var väldigt exalterad över att börja, skolan har en väldigt bra rykte som jag håller med om men det finns några små detaljer som många inte pratar om;
För liten kontext så är jag från södra Stockholm och OM du inte är från Djursholm eller ”området” så passar du bara inte in, du vet inte platsen lika bra, och som min föredetta mentor sa ”de flesta eleverna här har gått i VRGS så de har lite förtur”
Eleverna i skolan är redan i sina vängrupper och vet vem som är vad från grundskolan, man känner sig väldigt enkelt utfryst bara på 3 dagar! Jag menar inte att eleverna är elaka, eller mobbar på något sätt, men man märker helt klart hur de inte ser dig som ”en av dem” (ännu värre om du har utländsk bakgrund! du känner dig helt försvunnen då!)
Mitt tips är detta: om du vill gå i skolan och känner många som ska gå dit eller har syskon så är det okej! Go for it! Men om du inte har någon aning om vad som väntar så kan du lika gärna glömma detta gymnasium! Du kommer inte få en ”Fresh start” om du tror det
om du tänker nu några av följande:
- ”ja men jag kan ge gymnasiet lite tid” Jag tänkte också så men efter 3 dagar så hade jag ont i magen och var ledsen varje dag
- ”jag kan vara mer social bara och skaffa vänner” de personerna du vill vara vän med har redan sin grupp och behöver helt enkelt inte mer
- ”jag bryr mig inte om jag kommer överens eller inte om folk, jag är här bara för att studera för mitt drömyrke” så stolt över att du tänker så! <3 Men oavsett om du tänker ignorera alla så på gymnasiet så måste du vara en del av det ”sociala”
- ”jag kan alltid byta” nej, det kan du inte, du kommer hamna i en dålig gymnasium om du inte har väldigt bra tur :(
Men vill ändå lägga till att lärarna är absolut underbara! Jag trivdes väldigt bra med undervisningen också
Jag hade skickat intresseanmälan till ett gymnasium och kom in, jag sa till min engelska lärare som såg hur skolan inte passade mig och både hon och min mentor gav mig en stödjande hand och gav inte mig press att stanna! Jag tackar de för det.
Nu går jag inte i skolan längre, bästa beslut jag gjorde var att byta
Extremt bra och engagerade lärare , kärleken för ämnet de lär ut lyser igenom och smittar eleverna för att skapa en väldigt rolig och ambitiös studiemiljö.
Jag går natur-natur på VRG Djursholm och trivs helt okej. Lärarna är väldigt kunniga inom sina ämnen samt visar på ett stort engagemang och bemötande till eleverna. Skolan präglar och värderar elevens mående till fullo, inte bara lärare utan också elever genom bl.a olika sällskap och VRG-andan.
Ta hänsyn till att de flesta eleverna är uppväxta inom ett och samma område, vilket eventuellt kan orsaka utanförskap. Detta är baksidan till skolan, men trots detta är de flesta inkluderande.
Hej, jag går på VRGD och är extremt nöjd med skolan. Det som jag tycker är bäst är lärarna, de är exemplariska, de hjälper alltid till, är enkla att få tag på och undervisar extremt väl. Det som jag även älskar är sammanhållningen som vi elever har, det finns massor med sällskap som skapar en god ”VRG anda” som vi kallar det och kåren gör många roliga event för eleverna. Det ända jag inte gillar är byggnaden då den inte är så fin;).
EXTREMT bra när det kommer till det skolan kan påverka: lärarna, schemat och maten osv. Elevkåren och de många kommittéerna är aktiva och anordnar många aktiviteter för alla på skolan. Det i samband med att det är en relativt liten skola leder till en väldigt familjär miljö. Värt att nämna är att många kommer direkt från VRS tillsammans med sitt kompisgäng. Det märktes av till o från under hela första året men släppte efter det. Har absolut inte känt någon press på att köpa dyra kläder, precis som på många andra skolor är det trendigt med second hand just nu. Hellre snyggt än dyrt. Helt normaliserat att gå utan smink i skolan, fixa sig gör man ordentligt till helgen.
Bättre skola är otroligt svårt att hitta. Väldigt bra stämning både akademiskt och socialt. Elevkår och sällskap som anordnar evenemang och temaveckor. Fin miljö med närhet till Djursholms Torg. Om du har akademiska ambitioner bör du verkligen söka!
Skolan är utomordentligt akademiskt sett. Bra lärare och studiemotiverade elever inget att klaga på där. Om du inte är väldigt ambitiös kanske inte den här skolan är gör dig. Det är en mycket stor press att lyckas hela tiden. I klassrummen tävlar elever om att briljera och show off för lärarna hur bra de är. De förväntas att du går ut med topp betyg och kommer in på Handels. Ingen gillar någon som är dålig. Du förväntas kunna uttrycka dina åsikter på nyanserade sett varenda lektion och alltid delta aktivt. Som sagt är det en tävling i klassrummen om vem som är bäst.
Väldigt bra skola! Jag personligen älskar VRG Djursholm och ser fram emot att gå till skolan varje dag! Elevkåren anordnar många aktiviteter exempelvis en helg i Idre eller en kärleksvecka på skolan i samband med alla hjärtans dag!
Skolan är helt fantastisk. Lärarna och elevens är ambitiösa vilket piggar upp skolmiljön. Skolan är även liten vilket gör att alla elever känner varandra och känner en närhet. Ni som går eller gått VRGD vet själva hur mysigt det är i HB och hur fantastisk maten är I JÄMFÖRELSE MED ANDRA GYMNASIESKOLOR. Man känner sig även trygg i ju med att kriminaliteten är minimal i Djursholm så inga problem med dyra kläder vilket man kan se en hel del av. Ungdomarna har bra stil och är väluppfostrade vilket är helt magiskt. Rekommenderar STARKT!!
VRG Djursholm är en utmärkt skola där man som elev har stora möjligheter att utvecklas om man tar sina chanser. Byggstenarna till skolan är de otroliga lärarna som alltid finns tillgängliga för diskussion och stöttande ändamål. Många av lärarna har även arbetat praktiskt inom de områden som de undervisar i. Självfallet finns det också nackdelar med skolan som att skolmiljön kan anses vara homogen (inte så mångkulturellt, många elever ser likadana ut). Dock i stort är det en skola jag verkligen kan rekommendera; VRGD är en skola där lärarna är taggade och älskar att lära ut och majoriteten av eleverna är drivna att lyckas så bra som möjligt (att vara intellektuellt nyfiken och driven är något som uppmärksammas).
Bra skola med bra utbildning! Variation på lärare men generellt rätt bra ändå. Ibland lite mycket att göra, men brukar gå bra. Blockschema med 2h40 min lektioner vilket är fördelaktigt för de som kan ta eget ansvar.
VRGD är fantastisk, sällan hittas så många ambitiösa, roliga och nyfikna elever på samma plats. Det är ingen ”speciell skola”, som expressen så underligt uttrycker det som, bortsett från att den är speciellt bra! Lärarna är otroligt engagerade i både elevernas utbildning och välmående och det märks att de gillar sitt yrke. Skolmaten är kanske inte 10/10 varje dag men äh, den är verkligen inte äcklig. Det finns också ett roligt community som alla kan bli en del av på skolan i form av kommiteer, olika sällskap, elevkår och resor till bl.a Idre iår och enligt tradition till Valdi.
Skolan är helt fantastisk. Det är en fin och seriös miljö, skolmaten är super bra och lärarna är professionella. Det enda man kan klaga på är den enorma mängden prov osv inklusive en stor press och jämförelse med andra elever.
Skolan värnar om en mycket fin miljö, både utvändigt och inåtvändigt. Lärarna är helt fantastiska, duktiga och nytänkande. Det finns en bra dialog mellan elever, elevkåren och lärarna. Det bästa med Viktor Rydberg i Djursholm skulle jag säga är sammanhållningen och alla aktiviteter som man gör tillsammans även utanför skolan.
SchoolParrot är en omdömesida för skolor. Vi är ett företag som vill verka för mer transparens inom skola. Vår plattform är öppen för alla användare. Läs mer om SchoolParrot och företaget
Omdömen publiceras i realtid utan moderering och vi vill uppmuntra våra användare att ge konstruktiv feedback och hålla en seriös ton. Ansvaret ligger på användaren. Läs vår policy för omdömen
Själva skolan i sig är inte särskilt dålig då det finns många engagerade lärare i olika ämnen som håller en hög standard på undervisningen. När dessa lärare sedan ska sätta betyg sätter de rättvisa betyg men kan i vissa fall vara lite stränga med betygssättningen. Lärarna som är lite stränga med betygsättningen och är mer seriösa blir de lärarna som efter betygsättningen får alltför mycket kritik (på grund av att de anses sätta för låga betyg). Sedan finns det lärare som sätter höga betyg, som inte många klagar på, som på ett eller annat sätt inte är helt professionella eller inte passar som lärare. En lärare på skolan är väldigt introvert och verkar innerst inne tycka det är jobbigt att prata med elever, en annan lärare i ett av naturämnena uppvisar psykopatiska karaktärsdrag, och en annan lärare i ett annat naturämne är på riktigt opedagogisk men är samtidigt övertygad om att hen är en fantastisk lärare. Nivån på lärare varierar alltså ganska stort och lägsta standarden är ganska låg.
Det stora problemet som finns med skolan är att rektorn och skolledningen som vi fick på tredje året helt och hållet verkade strunta i elevers och föräldrars åsikter om skolan samtidigt som de arbetade på att göra så att skolan fick ett bättre rykte (Den tidigare rektorn brydde sig ändå om synpunkter på skolan). Ett tydligt bevis på detta var att elevrådet bara fick ske en gång per termin (det man drar för slutsats av det är att rektorn skiter i elevernas åsikter men behöver ha ett elevråd bara för att skolan ska se bra ut och få ett gott rykte).
Det är fräckt att man påstår att VRGD är en bra skola som ger ” varje enskild elev de bästa förutsättningarna för att lyckas med sina studier och förberedas för att i framtiden framgångsrikt kunna ta sig an såväl universitetsstudier som ett utmanande och föränderligt arbetsliv” (från VRG-Djursholms hemsida) när det tydligt inte är sant. Utan högpresterande elever skulle inte VRG-Djursholm få så bra resultat och jag är helt övertygad om att eleverna i min klass och parallellklass skulle lära sig mer, få bättre studieresultat och framförallt skulle många få bättre betyg på ett annat gymnasium.
Anledningen till det är att lärarna jämför omedvetet eleverna i klassen när de sätter betyg samt att många av lärarna vill att det ska vara ”svårt att få ett A eller ett B”. De åren som det blir ett högt intag (mitt år blev det 297,5 i antagningsgräns) blir det därför svårare för elever att få bra betyg än när det är lägre antagningsgräns. (Snittet på Edina för naturlinjen har legat ganska konstant kring 17 i slutbetyg utan meritpoäng tillagda oavsett antagning). Många av lärarna tänker heller inte på elevernas framtid och undervisar inte på en tillräcklig nivå för att eleverna ska bli så bra som möjligt. Man kan givetvis nå A eller B men då krävs det att man blir en av de bättre i sin klass samt att man lär sig kurserna på egen hand (och absolut inte förlitar sig på de dåliga kursböckerna eller på lärarens undervisning).
Det som är konstigt med VRGD är att skolan är ganska bra och själva eleverna är helt normala och ambitiösa men skolan verkar vägra att vilja förbättra sig eftersom skolan inte lyssnar på några synpunkter på hur man skulle kunna förbättra skolan. Resultatet av detta är att det blir som en sektliknande miljö där elever och föräldrar övertygas om att tro att skolan är bättre än vad den egentligen är eftersom man ofrivilligt hör genom hela gymnasietiden att VRG-Djusholm är en bra skola som förbereder eleverna väl för vidare studier och liknande saker samtidigt som man döljer eventuella brister.
I den sektliknande miljön vågar ingen heller kritisera skolan samt att ingen vågar lära sig på riktigt, dvs att man lär sig av sina misslyckanden, eftersom nästan ingen lärare betygsätter vad eleverna kan i slutet av kursen utan kollar mest på provresultaten (och ibland vet man inte vad de kollar på utan betyget kan helt random bli mycket bättre eller mycket sämre än förväntat).
Ni som börjar på skolan bör veta att de flesta elever inte kommer vara helt förberedda för högskolestudier efter VRGD eftersom i vissa ämnen är undervisningen för dålig. Jag vill också säga att ni förmodligen kommer att trivas bland eleverna (kan dock ej garantera detta) och dessutom rikta tacksamhet till alla fina kompisar som jag tillbringade tiden med på en helt okej gymnasieskola. Innan jag avslutar min recension vill jag önska alla som går på skolan eller kommer att gå på skolan i framtiden, att lycka till i studierna!